Ciudad Blanca - Bílé město

15.10.2017 10:33

Na celém světě existuje mnoho legend o tajemných, ztracených městech, které od nepaměti lákají hledače pokladů a dobrodruhy - zvlášť, pokud se v souvislosti s nimi mluví ještě o pokladech nedozírné hodnoty. Některá se podařilo objevit, jiná jsou prozatím skryta rouškou tajemství a všem pokusům o nalezení vytrvale vzdorují. Do té první kategorie patří například taironské Ciudad Perdida, o němž jsem pojednal ve svém románu Ztracené město, do té druhé slavné El Dorado anebo Ztracené město Z skrývající se v neprostupných amazonských pralesech. Řadí se k nim i tajemné Ciudad Blanca, bájné Bílé město, jež jitří představivost mnoha lidí už stovky let.


Pohřbeno v džungli

Středoamerické pralesy jsou plné prastarých a slavných měst. Mexický Yukatán, Guatemala a severní část Hondurasu se mohou chlubit takovými skvosty, jako jsou Palenque, Chichén Itza či Copán - pozůstatky po dávné mayské civilizaci, která byla na svém vrcholu někdy v devátém století našeho letopočtu. Není to však jediná civilizace, která v této oblasti operovala - před nimi to byli Olmékové, po nich tajemní Toltékové a Aztékové. A pak tu jsou i civilizace ztracené, dosud nepojmenované, které ještě čekají na své objevení. Archeologové už nějakou dobu nacházejí v neprostupných honduraských pralesích sošky lidí i jaguárů (což je u středoamerických civilizací - ale i některých jihoamerických, např. kultura Chavín - velice oblíbené božstvo), které nevytvořila žádná z těch známých. V souvislosti s těmito artefakty se hovoří i o několika městech, pohřbených v džungli.

Ilustrační foto


Jedním z nich by mělo být i bájné Ciudad Blanca, Bílé město, které by se dle legend mělo skrývat v hlubinách Biosférické rezervace Rio Platáno (v roce 1982 zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO) v provincii La Mosquitia, nacházející se při karibském pobřeží Hondurasu a hranici s Nikaraguou. Důvod, proč nebylo dosud objeveno, je nasnadě - tato oblast je totiž pokryta neprostupnou džunglí, proniknout do ní se dá jedině po řekách, které jí protékají (Rio Platáno, Rio Patuca). Výchozím bodem pro tyto výpravy bývá většinou vesnička Las Marias. Navíc má celá Biosférická rezervace Rio Platáno rozlohu přes pět tisíc kilometrů čtverečních. Takže je to jako hledat jehlu v kupce sena...


Byl první Cortéz? Lindbergh? Anebo Morde?

O Ciudad Blanca, oplývajícím bohatstvím, prý už kdysi slyšel Hernán Cortés (1485-1547), slavný pokořitel velké Aztécké říše. Není od věci, že to byl právě on, kdo v letech 1524-1526 podnikl tažení do oblasti dnešního Hondurasu. Prý aby potrestal vzpouru kapitána Cristóbala de Olidy, který se zde prohlásil guvernérem... Nejen o této cestě vypráví dvojdílná kniha "Pravdivá historie dobývání Mexika" (Odeon, 1980) od španělského kronikáře Bernala Diaze del Castilla (1494-1584), která je podstatným dílem, pokud se zajímáte o dobytí Aztécké říše conquistadory.

Bájné Ciuadad Blanca, ztracené v hlubokých pralesích, prý při svém přeletu nad Hondurasem v roce 1927 viděl slavný americký letec Charles Lindbergh (1902-1974). Jeho tvrzení se však nepodařilo prokázat.

O několik let později se o Ciudad Blanca začal zajímat americký průzkumník a dobrodruh Theodor Morde (1911-1954). Ve čtyřicátých letech dvacátého století vedl do Hondurasu expedici, která měla za cíl zmapovat zdejší pralesní oblast a pátrat tu po onom tajemném městě. Expedice zde strávila čtyři měsíce a slavila řadu úspěchů - mimojiné s sebou zpátky do civilizace přinesla spoustu artefaktů. Morde navíc tvrdil, že mu domorodci (v oblasti trvale žijí populace indiánů z kmenů Pech a Miskito) vyprávěli o tajemném městě, jemuž prý kdysi kralovala obrovská opičí socha. Proto bylo pojmenováno Ztracené město Opičího boha a je zaměňováno právě s Ciuadad Blanca. Morde prý také zjistil polohu onoho místa. Chtěl se pokusit ho nalézt, ale už se do honduraské džungle nevrátil. Jeho život nakonec skončil neslavně - v roce 1954 spáchal ve sprše sebevraždu.

Ilustrační foto


Pozdější expedice

V Mordeových stopách se o necelých sedmdesát let později vypravila expedice Jungleland. Její členové navštívili některá archeologická naleziště v oblasti, ale Ciudad Blanca nenalezli. V roce 2012 proběhlo mapování Biosférické rezervace Rio Platáno pomocí LIDARu (jedná se o laserovou technologii používanou k dálkové detekci objektů). V oblasti prý byl zachycen objekt připomínající pyramidu a bylo oznámeno, že se jedná právě o Ciudad Blanca, nicméně se na vědce zodpovědné za tento objev ihned snesla ostrá kritika. A aby té kontroverze nebylo málo, někteří tvrdí, že za legendy o Bílém městě mohou vápencové útesy, které se tu nacházejí. Jedno je však jisté: i když je tu dnes nehostinná džungle, dříve se jednalo o kultivovanou zemi, kde žilo množství indiánských kmenů.


Zda Ciuadad Blanca skutečně existuje, či zda se jedná jen o pouhý mýtus, zůstává dodnes nevyřešenou záhadou... Nicméně já se ji pokusím rozřešit. A to ve svém novém dobrodružném thrilleru, který aktuálně chystám. Protože bájné Ciudad Blanca bude jednou z lokalit, kde se bude odehrávat.


A ještě pár zajímavých odkazů, pokud vás téma zaujalo:

- Ciudad Blanca na anglické Wikipedii

- Článek o Ciudad Blanca na stránkách britského deníku The Independent


Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode