Co poslouchám, když píšu...

06.08.2016 11:43

Jelikož je okurková sezóna v plném proudu, rozhodl jsem se na webových stránkách zveřejnit něco řádně okurkového. V medailoncích na obalech mých knih se objevuje takový neurčitý pojem, že rád poslouchám "dobrou hudbu" - takže bych chtěl tímhle článkem ze zákulisí objasnit, co tím myslím (ano, bude to do značné míry subjektivní výběr, někdo může pojmem dobrá hudba označit něco dočista jiného :-) ), a zároveň odpovědět na otázku, co poslouchám, když píšu.

Dobře. To bude těžké. Tedy... vlastně ne. Mou vůbec nejoblíbenější (a dle mého skromného názoru zároveň nejgeniálnější skladbou - včetně videoklipu) je My Immortal od americké skupiny Evanescence (tak trochu mě děsí, že je to už třináct let, co tahle píseň spatřila světlo světa...)

Obecně při psaní nejraději poslouchám skladby, které jsou uklidňující - například od Ery -, ale i něco pohodového. Mám moc rád americkou kapelu Train a skvěle se pro tenhle účel hodí třeba píseň Drive by z alba California 37. Hodně se mi líbí i skladby belgického DJ Lost Frequencies - hlavně jeho Reality včetně skvělého videoklipu. Co víc si přát - pátrání po ztraceném pokladu, krásnou dívku k tomu... Tedy až na ten konec... Ehm.

Někdy mám ale chuť na něco tvrdšího. Přiznám to i bez mučení, rád poslouchám symfonický metal - Nightwish a Within Temptation. Tahle hudba by se dost dobře hodila k nějakému fantasy, potažmo historickému románu, ale já ji poslouchám prakticky u všeho. A občas je taky inspirující - třeba při poslechu Stand My Ground od Within Temptation mě napadl skvělý námět na fantasy román...

No a pak tu máme akční scény - na ty je dobrý power metal. A zvlášť, pokud má skvělý postapokalyptický videoklip jako píseň Liar, Liar od skupiny Kamelot (neplést s českou country skupinou). To se pak píše dobře, taková akční space opera :-).

Hudba je pro mě ale taky velmi důležitá u romantických scén (netřeba dodávat, že si i na ně potrpím). Při jejich psaní poslouchám takzvané rozsekávačky (raději se mě neptejte, proč jim tak říkám :-) ), a na ty je expert největší trpitel naší doby a zároveň můj oblíbený zpěvák, Enrique Iglesias (já vím, nejde to moc dohromady s tím metalem, ale já jsem komplikovaný muž :-) ). Mou vůbec nejoblíbenější písní od něj je Do you know (Ping Pong Song), ale načal jsem ty romantické scény, takže.... jako skvělý příklad mohu uvést píseň El Perdedor, kterou Enrique nazpíval s mexickým zpěvákem Markem Antoniem Solísem...

Hezký poslech :-)!

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode