Dartworth - můj vysněný hrad

09.09.2016 18:01

Dartworth. Můj vysněný hrad, který hrál v románu Znamení rodu důležitou úlohu - bylo zde ukryto tajemství, které mělo moc změnit svět. Pokud se o něm chcete dozvědět něco víc, pak čtěte směle dál :-).

Nicméně dřív, než budu psát o Dartworthu, bych se chtěl vyznat ke svému vztahu k Anglii. Vlastně mě nikdy nenapadlo umístit děj Znamení rodu do českých reálií - i když by to určitě šlo. Anglie pro mě byla mnohem přitažlivější, romantičtější, líbily se mi zdejší hrady, historie, příroda... A dodnes líbí.

Ale teď už k Dartworthu. Tak předně, jak se můžete dočíst i ve Znamení rodu, Dartworth je fiktivní. Jeho jméno vzniklo tak, že když jsem v rámci studia pramenů četl o Druhé válce baronů, která probíhala v letech 1264-1267, dočetl jsem se o jisté Dohodě z Kenilworthu, kterou uzavřel vůdce vzbouřených baronů, Simon de Montfort, s anglickým králem Jindřichem III. Kenilworth... To jméno se mi velice líbilo. A v první verzi ho nesl i můj hrad. Nicméně pak mi došlo, že by se neměl jmenovat jako jiný, skutečně existující. A jelikož se mi taky líbil název devonských blat Dartmoor, vznikla nakonec složenina Dartworth - tak prosté to je, milý Watsone :-).

Také jsem dlouho uvažoval, kam Dartworth v Anglii umístit. V mých romantických představách stál někde na kopci poblíž útesů a rozbouřeného moře. Původně jsem uvažoval o západní Anglii, konkrétně o Lancashiru, ale nakonec jsem se rozhodl pro jihozápadní Anglii, konkrétně pro Somerset. Zase mi to přišlo nějakým způsobem romantické :-). Takže jsem pátral v mapách a zkoumal satelitní snímky a nakonec se mi zalíbil Bleadonský kopec (neboli Bleadon Hill) poblíž města Weston-super-Mare v Somersetu - kdyby Dartworth existoval, tak by se nacházel právě tam.

Samostatnou kapitolou je podoba hradu. Nakonec jsem se inspiroval skutečným hradem Harlech, který je typickým příkladem hradu se soustředným opevněním a vznikl po Eduardových taženích do Walesu (o tom v roce 1277 se ve Znamení rodu dočtete). Více o Harlechu zde a zde. Provedl jsem však některé změny, například v prostoru brány a pro zjednodušení také nemá Dartworth soustředné opevnění.

Pokud jste vlastníky Znamení rodu, tak když si knihu otevřete, najdete na přední předsádce mapu Jihozápadní Anglie a na zadní Severního Walesu. Existuje ještě třetí mapa (anebo lépe řečeno půdorys), která nebyla nikdy zveřejněna, a to je mapa Dartworthu - a ta tvoří dnešní bonus :-).


Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode