Já a Erich von Däniken

09.07.2016 11:39

Psal se rok 1998 - a já jsem dostal do ruky knihu "Vesmírné lety ve starověku", kterou napsal jistý známý švýcarský záhadolog. Musím přiznat, že mě tehdy velice nadchla a probudila ve mně zájem nejen o záhady jako takové, ale i nekonvenční archeologii - který se otiskl i ve většině mých dobrodružných thrillerů.

Erich von Däniken se proslavil zejména svou teorií, že byly lidské kultury ve starověku ovlivněné nějakou vyspělou mimozemskou civilizací. Na podporu svých tvrzení hledá důkazy nejen na mnoha archeologických nalezištích světa, ale i v mýtech a neváhá nestandardně interpretovat jak staroindické eposy Mahabharáta či Rámajána, ale kupříkladu i Bibli. Jeho nejznámější knihou jsou asi Vzpomínky na budoucnost, na základě nichž vznikl stejnojmenný dokumentární film, dodnes mu jich vyšlo několik desítek v mnoha světových jazycích.

Když odhlédnu od toho, že jsou jeho názory mnohdy dost přitažené za vlasy (a někdy celkem zajímavé :-) ), je pro mě skvělým zdrojem inspirace. Jen pro představu: ve Ztraceném městě se většina děje odehrává v archeologické lokalitě v Sieře Nevadě de Santa Martě v Kolumbii, známé jako Ciudad Perdida (Ztracené město), anebo též Buritaca 200 - o ní jsem se vůbec poprvé dočetl právě v knihách Erika von Dänikena. Kdyby nebylo jeho, tak bych ani nevěděl, že existuje. Stejně tak ovlivnil mé historické romány: právě v jedné z jeho knih jsem se dočetl o mapách osmanského mořeplavce Piriho Reise, které sehrály nemalou úlohu ve Znamení rodu, stejně tak o tvz. Bagdádské baterii, kterou jsem zase pro účely Temnoty rodu spojil s legendou o Svatém grálu.

Před časem mě velice zaujal dokumentární seriál Vetřelci dávnověku (Ancient Aliens), který vysílala Prima ZOOM. Tenhle pořad vychází z Dänikenových teorií (on sám tam občas promlouvá) a dost zajímavých záhad a tajemství se tam právě roubuje na dávné mimozemské návštěvníky (anebo lépe řečeno archeoastronauty, abych použil správný terminus technikus). Pro někoho, kdo má rád tajemství a záhady (a nekonvenční archeologii) jako já je to vskutku zajímavá série - vřele doporučuji. Navíc jsem se díky ní mohl seznámit i s dalšími záhadology, zabývajícími se Atlantidou počínaje a kryptozoologií konče - mimojiné Davidem Hatcherem Childressem a bohužel již zesnulým Philipem Coppensem.

A jen drobná douška na závěr - v Kamenných strážcích se budu též věnovat nekonveční archeologii (řekl bych, že víc, než v knihách předchozích). A to zejména záhadě nejzáhadovatější. Tajemství Velikonočního ostrova...

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode