Kámen osudu a mé knihy

30.05.2017 14:43

Už odnepaměti kolují zvěsti o takzvaném Kameni osudu, který má prý zázračnou moc učinit ze svého držitele vyvoleného vládce. Pokud chcete vědět, co je tenhle tajemný kámen zač a co má společného s mými knihami, pak čtěte směle dál :-).


Kámen osudu

Mnohé mýty vyprávějí o záhadných kamenech, které prý v sobě ukrývají tajemnou moc. Na jednom z nich prý spával již biblický Jákob, další, zmiňovaný v irských pověstech, nazývaný Lia Fáil, dodnes stojí na kopci Tara v hrabství Meath.

Paralely můžeme najít i v Artušovských legendách: všichni jistě víte, že musel vytáhnout meč z kamene, aby dokázal, že je hoden královského trůnu. Simon Cox a Mark Oxbrow ve své knize "Král Artuš a Svatý grál" (Knižní klub, 2007) zmiňují, že podle všeho nebyl důležitý ten meč (i proto byl později nahrazen Excaliburem), ale právě samotný kámen, který určil jeho osud, jeho nárok na královský trůn.

Ale asi nejznámějším z těchto magických kamenů je Kámen osudu. Americký badatel David Hatcher Childress (to je jeden z těch pánů, co vystupují ve Vetřelcích dávnověku :-) ) ve své knize "Atlantida - Po stopách zmizelých měst v Evropě a Středomoří" (Alpress, 2010) píše, že když se tajemní Tuatha Dé Danannové (jejichž původ klade do Egypta) usídlili někdy v šestém století před naším letopočtem v Irsku, přivezli s sebou magické předměty, mezi nimiž byl právě i tento Kámen osudu. A podle všeho se tento zázračný kámen nakonec dostal do Skotska, když ho začali kolonizovat Irové - později se mu začalo říkat The Stone of Scone, Sconský kámen, podle místa, kde byl uložen.


The Stone of Scone

The Stone of Scone, Sconský kámen, pokládaný za Kámen osudu, byl nedílnou součástí skotského trůnu a byl používán při korunovaci skotských králů. Právě proto neunikl pozornosti anglického krále z rodu Plantagenetů, Eduarda I. Longshankse (Dlouhána), zvaného též The Hammer of Scott, tedy Kladivo na Skoty. Jelikož Eduard toužil po celý život podmanit si nejenom Walles, ale i samotné Skotsko, a dobře věděl, co znamená Kámen osudu pro skotskou nezávislost, nechal ho přepravit roku 1296 do Anglie, aby na něm byli korunováni angličtí králové. Do Skotska se tento kámen vrátil až po dlouhých sedmi stech letech, roku 1996, a nyní je umístěný v Edinburském hradu.


Kámen osudu v mých knihách

Můj první historický román, Znamení rodu, se odehrával během tažení Eduarda I. do Wallesu roku 1277. Jeho pokračování, Temnota rodu, o dva roky později. Původně jsem plánoval napsat ještě třetí díl, Prokletí rodu, a jelikož jsem věděl, že Eduard I. svůj pohled jednou upře na Skotsko, rozhodl jsem se příběh románu zasadit právě tam. A nešlo by o nic jiného, než právě o Kámen osudu.

Vypadalo by to asi nějak takhle (originální, cca sedm let starý nástin z mých zápisků):


Richard de Glenville bojuje roku 1217 v První válce baronů v Bitvě u Lincolnu proti oddílům krále Jana a prince Jindřicha. Vše se však nečekaně zvrtne. Na popud podivných událostí cestuje Richard na pověstmi opředený ostrov Skye u skotského pobřeží, kde prý žije čarodějnice. Ta mu poví mnohé o jeho osudu a zároveň na něj uvalí hroznou kletbu. On a jeho potomci nikdy nebudou mít pokoj, budou jí pronásledováni.

Rok 1280: Baron Christopher de Glenville se dostal do přízně krále Eduarda I., stal se z něj hrabě z Dartworthu - avšak pak zemře na vykrvácení při porodu jeho těhotná žena Joana. Christopher je na dně, avšak musí dostát svým povinnostem. Král mu chce dokonce z řad zámožných šlechtičen vybrat novou ženu, pokud si nějakou nevyhlédne on sám. Cestuje na blata Dartmoor, aby se setkal s jednou zkandidátek, když se stane něco úděsného - vystrašen se vrací a navštíví svého otce Williama. Ten mu poví o hrozivém tajemství a kletbě jejich rodu. Christopher se musí vydat do Skotska - oficiálně využije mise v rámci sbližování mezi Alexandrem III., skotským králem, a Eduardem. Společně s Christopherem cestuje jeho bratranec Oliver de Tourville, správce Thomas Stockton, a jeden z anglických šlechticů, syn hraběte z Warrene. Ten má své tajné záměry - Eduard mu poručí, aby ve Scone ukradl slavný korunovační kámen a dovezl ho k němu, aby se sám mohl korunovat za krále Skotska. Christopher se s družinou usídlí na hradě Roberta de Bruse, lorda z Annandale. Christopher se při projížďce kolem hradu seznámí s divokou a tajemnou Morwenou, Robertovou sestrou. Morwena ho přijde v noci svést, ale on ji odmítne. Vydá se s Robertem a svými muži na cestu, aby prošetřili podivné události na blatech a v Grampian mountains - zde se seznámí s Alanem Wallacem a jeho desetiletým synem Williamem, který se je rozhodne doprovázet. Tajně je sleduje i Morwena. Vše je vede k hradu Urquahart na ostrohu u jezera Ness, kde se prý zjevuje děsivé monstrum, obývající jeho vody. Ale tajemství je mnohem hrozivější a temnější - stejně jako prokletí Glenvillova rodu z dob barona Richarda. Navíc se k jezeru Ness blíží armáda krále Alexandra, která chce získat korunovační kámen nazpět. Christopher bude muset opět bojovat o život a najít novou lásku.


Toť má nezrealizovaná vize :-).

A jelikož mě Kámen osudu fascinoval i nadále, rozhodl jsem se, že by mohl hrát prim v dalším dobrodružném thrilleru ze série o Denisovi a Erikovi (konkrétně ve čtvrtém) - proto jsem ho nazval Kámen osudu.

Jen krátký nástin z mých poznámek:


Kámen osudu: prolog - skupina skotských rytířů je vyslána dopadnout démona, který už delší dobu terorizuje Vysočinu. Vede je jistý MacLeur. Když se střetnou s netvorem, který je ve skutečnosti člověkem s nadlidskými schopnostmi, jsou zhroženi jeho totožností. O osm set let později se skupina turistů propadne do hrobky, kde jsou nalezeny podivné lidské ostatky.

Italská bioložka Vanessa Di Martiniová, která je na stáži v Londýně, má ono tělo prozkoumat. Zjistí nesrovnalosti v jeho DNA, nacházejí se v něm rozsáhlé mutace. Podaří se jí získat cenné vzorky. V tom okamžiku je však její laboratoř napadena neznámými muži, kteří se chtějí těla zmocnit, Vanessa prchá. Bude se chtít schovat u svého přítele, ten ji zradí, protože muži drží jeho rodinu jako rukojmí.


Samozřejmě by hlavní hrdinové románu byli jak Denis (nyní již pracující pro organizaci UNSHEL), tak i Eric a vrátila by se i další postava z Kamenných strážců, antropoložka Veronica MacLeurová.

No, vypadá to, že je Kámen osudu fakticky prokletý - protože co se týče dobrodružných thrillerů, rozhodl jsem se, že (prozatím), nic dalšího z téhle série realizovat nebudu (zatím je to trilogie uzavřená Kamennými strážci), a vrhnu se (nejspíš od podzimu) na něco nového. Nechte se překvapit :-).

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode