Markawasi

23.01.2017 18:25

Markawasi - už samotné tohle jméno na nás dýchne tajemnem a záhadami. A oprávněně. Protože Markawasi je opravdu tajemné a nepochopitelné místo.

Markawasi (anebo také Marcahuasi, pokud použijeme španělský přepis) je andská náhorní plošina ležící relativně nedaleko od Limy, peruánského hlavního města. Známé je hlavně proto, že se zde nachází množství kuriózních žulových útvarů, které mnohdy připomínají lidské tváře anebo všelijaké podivné bytosti. Najdou se tací, kteří tvrdí, že to jsou ve skutečnosti sochy, zanechané zde nějakou neznámou civilizací. Samotný objevitel Markawasi, peruánský archeolog a fotograf Daniel Ruzo, zastával teorii, že je má na svědomí pradávná civilizace známá jako "kultura Masma", jejíž původ možná sahá až k samotné Atlantidě. Na druhé straně však stejně jako v případě v současnosti velice oblíbených "Bosenských pyramid", o nichž se krátce zmiňuji v Kamenných strážích, stojí skeptici, kteří ony tajemné sochy považují jen a pouze za dílo přírody.

Český záhadolog Arnošt Vašíček se o Markawasi zmiňuje ve své knize Záhady Peru (MYSTERY FILM, 2006) - doporučuji k přečtení. Uvádí zde, že se mnozí na náhorní plošině setkali se záhadnými a nevysvětlitelnými jevy, a že se také v její blízkosti objevuje UFO v podobě zvláštních světelných útvarů. I proto se zřejmě zmínky o Markawasi objevily v mých oblíbených Vetřelcích dávnověku - bylo to právě tam, kde jsem o tomto místě slyšel poprvé.

A ještě perlička na závěr: epilog Srdce Sahary měl být jiný, podle původního konceptu měl končit závěrečnou scénou právě v Markawasi, kde by přistával černý vrtulník tajemných nepřátel zmiňovaných v knize (vy, co jste četli Kamenné strážce, asi víte, co jsem o nich naznačil). Měl to být takový cliffhanger, spojující obě knihy, ale nakonec jsem se ho vyvaroval, protože byly zamýšleny jako volná série. Místo toho jsem tedy raději zvolil srdceryvný epilog se Španělem :-).

Více o Markawasi naleznete také na Wikipedii.

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode