Mystické Stonehenge

03.12.2016 11:22

Jak už jsem kdysi zmiňoval, v květnu tohoto roku jsem navštívil jedno z nejmystičtějších míst na světě - anglické Stonehege - a byl to pro mě skutečný zážitek. Myslím si, že je tak notoricky známé, že nemá cenu o něm psát podrobnosti (pokud byste snad nějaké informace potřebovali, dobře poslouží například česká wikipedie). Proto jsem se rozhodl dát na web jen několik fotografií a přidat k nim pár zajímavostí.

Stonehege je od návštěvnického centra vzdálenné cca 3 km. Tuto vzdálenost lze bez problémů ujít pěšky, ale pokud máte málo času anebo je špatné počasí, je lepší využít autobusů, které mezi centrem a megalitickou památkou bez ustání pendlují.


I když panuje typické anglické počasí, u Stonehenge je stále narváno a o místo na focení budete bojovat :-)


Stonehenge ve své velkolepé podobě...


Turistická stezka, po které se Stonehenge obchází, v jednom místě překonává násep a příkop, jenž ho obkružuje, takže se k němu dostanete takřka "na dosah". Pozor, v tomto místě to chce v případě pořizování fotografií pořádně ostré lokty :-).


Ano, i sám pan autor se nechal v bezprostřední blízkosti Stonehenge zvěčnit. Ten nadšený výraz je kvůli počasí... :-)


Trilitony...


V oblasti Salisbury plain se nenachází jen Stonehenge, ale i celá řada dalších, nejen megalitických památek. Mimo jiné i Woodhenge a Superhenge. Krátce jsem o nich pojednal zde.


V další části se Stonehege obchází po obvodu příkopu s valem, tedy z větší vzdálenosti...


Všudypřítomní krkavci (tedy doufám, ježto nejsem ornitolog :-) )...


Bližší pohled na megalitické bloky...


Vnější kruh, kameny spojeny na vrcholu překladem (tyto bloky byly přemístěny na stavbu Stonehenge až z 30 kilometrů vzdálené Marlborough Downs v severním Wiltshiru).


Bližší pohled...


Takzvaný "Heelstone" - Patní kámen - hrál nezanedbatelnou úlohu v mém historickém románu Temnota rodu.


A takhle si dnes představujeme, že se bloky přepravovaly (expozice u návštěvnickéhé centra).


Keltská vesnice (taktéž u návštěvnického centra).


Moderní budova návštěvnického centra.


Autobusy vás po návštěvě Stonehenge vysadí přímo u obchodu se suvenýry, kam vás naženou zaměstnaci v erárních vestách. Utratil jsem tam osmnáct liber a měl jsem co dělat, aby to nebylo mnohem víc... :-)

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode