Santorini - když autor navštíví místo, o němž píše

30.04.2016 20:16

Dnes jsem měl celý den strašnou chuť hodit něco na své webovky - musím přiznat, že mě dost baví psát sem články, když jsem je zakládal, ani jsem nevěděl, jak mě to chytne :-). Nejdřív mě napadlo zveřejnit další ukázku z Kamenných strážců, ale myslím si, že na to je ještě brzy. Takže jsem se rozhodl seznámit vás trochu se zákulisím mé tvorby a myslím si, že postupně bude článků s touto tématikou přibývat.

Mnoho lidí se mě ptá, zda jsem místa, o nichž píšu, navštívil osobně, anebo jsem všechno jen někde vyčetl a nastudoval. Bohužel je správná druhá varianta - většinou se jen seznamuji s mnoha podklady týkajícími se reálií, abych věděl, o čem píšu, a zvolená místa tak maximálně zkoumám ze satelitních záběrů. Existuje však jedna výjimka - před pár lety jsem navštívil řecký ostrov Santorini, součást řeckých Kykladských ostrovů, a nadchl mě natolik, že se s ozvěnami mé návštěvy tohoto úžasného kusu pevniny můžete setkat jak v Srdci Sahary, tak i ve Světle pulsaru. A abyste si udělali představu, jak moc jsem se inspiroval, vybral jsem pro vás několik fotografií z mého soukromého alba.

V prologu Srdce Sahary se Eric "Jameson" Rogers pod změněnou identitou setkává s řeckým sběratelem umění, Dimitridosem Gekasem. Setkání probíhá na terase jednoho z domů ve čtvrti Kato Fira. V závěru pak Eric efektně skáče ze střechy na střechu.

Následně Gekas a jeho tělesný strážce Pavlos pronásledují Erika santorinským hlavním městem Fira. Gekas se přitom dostává ke schodišti "s pěti sty osmdesáti třemi stupni, klikatícímu se k přístavu Mesa Gialos, nacházejícímu se u paty útesu" - tak takhle nějak to vypadá ve skutečnosti:

Gekas pak sestupuje mezi mulami, které vozí turisty, téměř až dolů k přístavu. Sám jsem si něco podobného vyzkoušel a byl to skutečně zážitek, i ránu oháňkou jsem stejně jako Gekas schytal :-)...

A tady už přístav Mesa Gialos tak, jak vypadá z pohledu zdola. Můžete vidět i lanovku, která stoupá směrem k městu na útesu...

A teď Světlo pulsaru. Hlavní hrdina Desmond Sommers si v jedné scéně pouští holoprojekci, která zobrazuje jeho ženu Sarah v santorinském městečku Oia, kde trávili líbánky. Stojí v ní u zídky a hledí na kalderu zalitou mořem. Tak takhle nějak to vypadá. Dokonce i osobně s autorem - Indiana Jones hadr :-)...

Dále v knize stojí: "kdybych se přes zídku naklonil, spatřil bych domy přetékající jako vodopád po hraně útesu k hladině temně modrého moře". Tak takhle nějak to vypadá v reálu:

Ke konci Světla pulsaru se Desmond nachází ve virtuální realitě, v níž se znovu ocitá v Oie během západu slunce společně se Sarah. Doslova je tam psáno: "Vystoupal jsem po několika schůdcích a ocitl se na terase, která končila nízkou zídkou. Opřel jsem se o ni a rozhlédl se - na strmé stěně útesu pode mnou se rozprostírala mozaika úzkých křivolakých chodníčků a bílých či okrových domků. Některé sloužily jako taverny, jiné jako apartmány; napravo ode mě se nacházel větrný mlýn, nalevo na ostrohu zbytky benátské pevnosti. Někde tam dole, dvě stě padesát metrů hluboko u hladiny moře, byly další domky, patřící rybářskému přístavu Ammoudi. Přelétl jsem pohledem moře, které předěloval úzký výběžek blízkého ostrova Thirassia, a spatřil jsem narudlé slunce pomalu klesající k horizontu."

A ve skutečnosti to vypadá asi takhle. Západní část Oii s větrným mlýnem:

Zbytky benátské pevnosti (je tam trochu zalidněno, nic pro někoho, kdo trpí sociální fóbií :-) :

Tohle sem nepatří, ale pokud jste někdo viděl film "Sesterstvo putovních kalhot", tak v tomhle domě při pobytu na Santorini bydlela u svých řeckých prarodičů postava, kterou ztvárnila Alexis Bledel:

Západ slunce je skutečně vyhledávanou atrakcí v Oie, a nebudete ho sledovat sami, ale bude tam takříkajíc hlava na hlavě:

A konečně lodě vyplouvající vstříc zapadajícímu slunci :-).

Jak jak jsem psal výše, z míst, o nichž píšu, jsem zatím navštívil jen Santorini. Nicméně to se brzy změní - v druhé polovině května se chystám na pár dní do Anglie, takže konečně navštívím i Stonehenge, o němž se zmiňuji v Temnotě rodu. Snad bude podobných zářezů na pažbě přibývat :-)...

No a co se týče budoucnosti mých webovek, kromě článků o knihách a o zákulisí mé tvorby bych se chtěl tu a tam věnovat i tématům, která mě zajímají (tedy když mi zbude čas a síla :-) ). Takže se možná někdy v budoucnu můžete těšit na něco málo z astronomie a archeologie. Už teď přemýšlím, že se na Santorini vrátím v dalším článku, neboť jsem tam navštívil archeologickou lokalitu zvanou Stará Théra a byl to skutečně silný zážitek...

A ještě chystám další překvapení sem na webovky, tak snad i na ně v budoucnu dojde ...

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode