Stonehenge? Woodhenge? Superhenge? A možná i Ggantija…

19.08.2016 15:50

Jak jsem zmiňoval v jednom z předchozích článků, byl jsem na jaře na pár dní v Anglii a vůbec nejsilnějším momentem (i kvůli tomu, že se tak trochu zajímám o archeologii) byla návštěva Stonehenge. Tehdy, když jsem stanul u pravěkých kamenných trilitů (tedy ve značné vzdálenosti od nich, protože dovnitř není jaksi vstup povolen, takže se jen krouží okolo), jsem ještě nevěděl (anebo jen matně), jaká další překvapení ukrývá jeho bezprostřední okolí.


O jednom z nich jsem se dočetl v knize, kterou jsem si koupil v návštěvnickém centru u Stonehenge (mimochodem ji vřele doporučuju všem, kdo by místo navštívili - stála pět liber a vyplatila se z toho každičká penny :-) ). Jedná se o jeho současníka zvaného Woodhenge (stáří se odhaduje na cca 5 000 let). Ano, ti z vás, co jsou angličtináři, hádají správně: Woodhenge bylo ze dřeva a ve své podstatě se jednalo o několik metrů vysoké opracované kmeny stromů, který byly rozmístěny do soustředěných kruhů. Samotné Woodhenge se nachází coby kamenem dohodil od Stonehenge poblíž archeologického naleziště Durrington Walls (jedná se o neolitickou vesnici).


A to není zdaleka všechno! Před pár dny jsem si koupil Panorama 21. století, protentokrát s tématikou pozoruhodná archeologie (kupuju ještě fascinující vesmír :-) ), a ke svému překvapení se dočetl, že existuje i Superhenge - a to ve stejné lokalitě jako Woodhenge. Bylo objeveno v roce 2015 a bylo několikanásobně větší než Stonehenge při zhruba stejném stáří. A vypadá to, že krajina kolem Stonehenge ještě skrývá mnohá překvapení...

Více o Woodhenge a Superhenge zde (pokud ovládáte angličtinu) a zde.

No a jak už jsem psal v jednom z příspěvků, návštěva Anglie mě inspirovala i k námětu na nový historický román. Nicméně před pár dny jsem začal přemýšlet, že bych do ní rád zasadil i děj nějakého dobrodružného románu a lokality jako Woodhenge a Superhenge mě poměrně nadchly. Současně se poslední dobou zajímám i o prehistorické chrámy na ostrově Malta, jako Ggantija a Hagar Qim (a tak trochu koketuji s myšlenkou, že bych se tam příští rok vypravil, abych to viděl na vlastní oči). Myslím, že by se na megalitických památkách dal vystavět nějaký skvělý dobrodružný thriller. A současně přemýšlím, že bych ho možná nepsal v er formě, ale v ich formě, kterou používám pro space operu a dost mě poslední dobou baví. Navíc si myslím, že by to bylo na tomhle poli docela osvěžující, protože si teď nějak nevybavuju, že bych poslední dobou viděl nějaký román podobného ražení napsaný právě v ich-formě.

Od podzimu se chystám psát nový dobrodružný thriller. Pokračování série s Erikem a Denisem to prozatím nebude, mimo jiné i proto, že si chci od nich odpočinout a zkusit něco nového. A s největší pravděpodobností i samostatného. Zatím zvažuji pár námětů (mimo jiné i Archu, kterou jsem tu už avizoval) a nejsem zatím rozhodnutý, do čeho se pustím, takže je docela dobře možné, že se nakonec do Anglie (a možná i na Maltu) v dalším románu vypravíme :-)!

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode